26 Mart 2018 Pazartesi

Nejat İşler ve Yıldız Tilbe Neden Biraraya Geldi?Gerçekten bu yaşıma kadar zor zamanlarım çok olmuştu. Ne bileyim, ergenlikte regl olmayla yüzleşmek, tipim yamukken hoşlandığım erkekle sokakta karşılaşmak, nakitsizlik yüzünden 2 simit için kasada kart uzatmak gibi... Ama konu direkt benle ilgili olmadan zorlandığım pek olmazdı. Ta ki Yıldız Tilbe ve Nejat İşlerli klibi görene kadar...

Haddimi aşmaktan fazlaca çekinerek; bu klibe 30 saniyeden fazla bakabilenin, çok görmüş geçirmiş olabileceğini düşünüyorum. Hayır hangi açıdan baktıysam olmadı. Sürrealist bir çalışmadır belki dedim, şarkısı tutmadı. Nejat paraya mı sıkıştı dedim, daha yeni izlediğim bir röportajında, işlerde seçici olduğunu söylüyor, para için olamaz, istemiş de oynamış. İkisi de keş bi anlarında sözleşmişler, kafaları da güzeldir dedim, yok- klibin kamera arkası görüntülerinde gayet normal görünüyorlar.

Tabi ki hepimiz merak ettik, neden bu ikili bir araya geldi, bu nasıl olabildi? Olay şöyle gelişiyor; Yıldız Tilbe, yakışıklı bir adamla bu şarkıyı kliplendirmeye niyet etmiş. Bence gayet makul. Seçeneklere bakılmış. Hepsi çok genç. En uygunu Nejat demişler ve teklif götürmüşler. Yine makul... Hatta bir söylentiye göre, Nejat para da talep etmemiş. Muhtemelen Nejat İşler, bu teklifi 'iş' gibi görmedi. Bir şekilde destek olmak istedi. Sonuçta Yıldız Tilbe kült bir isim, ülkede. Nejat İşler için, manevi bir proje şeklinde gelişmiş olabilir, mevzu. Bunların hepsi hoş fikirler aslında. Olabilirdi, yapılabilirdi. Elon Musk'ın sitcom'larda görünüvermesi gibi, bu klip de hepimizi gülümsetebilirdi.Gel gör ki, olaylar öyle olmadı. Fakat herkesin sözlüklerde ya da çeşitli sosyal medya mecralarında yorumladığı gibi, konu iki ünlünün fiziksel tutarsızlığı değildi. Konu klipti. Konu yorumlama biçimiydi. Tabi ki sosyal medya yine taraflarını tutmuş, linç girişimlerine başlamış ve konuyu derhal şekilciliğe taşımıştı. 

Bugüne kadar herhangi bir klip çekmişliğim olmadığını belirterek, kendi klavye üstü gevezeliğime devam etmek istiyorum. Yanlış anlamıyorsun değil mi? Klipte, ayrılık sonrası yeniden bir araya gelen iki yetişkini izliyoruz. İkisi de kendi alanında şahsına münhasır tarzları olan bireyler. Nejat'ın küçük mimikler kullanarak ortaya koyduğu gerçekçi oyunculuğu; Yıldız'ın da son derece özgün, abartılı, tutkulu ve büyük hareketler yaparak şarkı söyleme halleri. Kimsenin de aklına ikisini aynı evrende buluşturmak gelmemiş mi? İşler elinden gelen oyunculuğu yapmış. Adam, daha napsın? Fakat Tilbe'nin doğaçlama şarkı söyleme hallerinin yanında, maalesef  Feriştah'ın fantezilerindeki Mükremin abi gibi kalıvermiş. Bu hem Yıldız Tilbe'yi bipolarlı eski sevgili gibi gösteriyor, hem de Nejat'ı deli bakıcısı gibi. İkisinin de kendi doğal hallerini komik duruma sokuyor.Burada enerji kaynaklarının kullanılması adına, tüketim israfı olduğunu düşünüyorum. Elde kullanılabilecek malzemeler varken, ortaya stajyer klibi gibi iş çıkarmak-bakın şuan bu kadar ukala yorum yaptığım için mahcubiyetten kamburumu çıkararak söylüyorum ki- herkes için vakit kaybı. Açıkçası, kötü bir yorumlamayla elindeki malzemeler ister Meryl Streep; ister Sean Penn olsun. Flash TV dizisine dönmesi an meselesi. 

Bu gibi durumlar için günümüzün anahtar cümlesi ise şu olsun;

Orijinal olamıyorsan, bari esinlenme yap!

Kısacası, bu Pazartesi şu varoş şekilci yorumlamalarımızdan farklı bir şey yapalım diyor, herkesi yetişkin bireyler olmaya davet ediyorum. Çünkü insanların fiziksel özelliklerine, sağlık sorunlarına, hayatı yaşama şekillerine, kopup geldikleri mahalle ortamlarına nefret söylemleri yapmak, gayet bayık bir eylem. Çünkü biz artık şekilden ötesiyle ilgili beklentiye girersek, bir gün hak ettiğimiz içerikleri de alırız? Müzik klibiyle başlar, dizilere, reklamlara, sinemaya ve oradan düşüncelere kadar ulaşılır?

Ay yok ben bu klibe bakamıyorum, daha fazla. Şöyle klip de çeken var mesela. İsteyince oluyor, yani.

1 yorum: